Obchod

Většinu předmětů v naší nabídce vyrábíme na zakázku. V popiscích najdete dostatek informací pro poskládání objednávky. Objednávku považujeme za závaznou až po vyřešení případných nejasností a domluvení termínu předání e-mailem.

Objednávat můžete e-mailem nebo formulářem níže.

Předení

Předení je postup, při němž je ze surové vlny nebo koudele připravena nit. K tomu bylo a je potřeba vřetene a přeslice. Od pravěku až do poloviny středověku bylo výlučným nástrojem ku spřádání ruční vřetánko, které se skládalo z klacíku - dříku - a závaží - přeslene. Ty bývaly vyráběny nejčastěji z hlíny, ale setkáváme se také s přesleny vyrobenými z jantaru, kamene nebo skla.

Přeslice sloužila k navíjení a uchování přediva připraveného na spřádání a byla vyráběna ze dřeva, kosti i kovu nebo tyto materiály kombinovala.

Vřetena, přesleny, přeslice, dříky, cívky ... všechny tyto pomůcky pro začínající i profesionální přadleny vyrábíme na základě studia archeologických nálezů, primárně z Čech, ale také z Evropy a celého světa. Je možné objednávat jednotlivě nebo také jako sety spolu s dalšími nástroji k textilní výrobě.

Tkaní na destičkovém stávku / karetkování

Tkaní na destičkovém stávku, označované také jako karetkování, podle malých čtvercových destiček, které jsou jeho základním prvkem, patří v současné době k velmi oblíbené rukodělné technice. Samotná technika je velmi starého data, první nálezy destiček pocházejí z období kolem prvního tisíciletí před naším letopočtem.

Pro milovníky techniky tkaní na destičkovém stávku nabízíme široký výběr replik tkacích destiček podle archeologických nálezů - od doby halštatské až po karolínské / merovejské období. Destičky jsou vyráběny z totožných materiálů jako originály. Pracujeme s kostí  i  nejrůznějšími druhy dřev (zimostráz, javor, jasan, platan a další). Destičky je možné objednávat jednotlivě nebo také jako sety ... spolu s uchycovači osnovních nití, závažími, špulkami a člunky.

Informace o samotném tkaní, manuály a inspiraci také můžete naleznout v naší druhé knize s názvem “Po nitkách do minulosti. Stuhy tkané rokem.”, která vyšla v roce 2017.

Práce s vlnou

Začíná jejím čištěním a vyčesáváním. Za tím účelem se vyráběly hřebeny nejrůznějších kvalit a rozměrů, ať už ze dřeva nebo kosti.

Česání ručně za pomocí vochlí nebo hřebenů nebylo nikdy snazší! Objednejte si ruční vochli podle nálezů z Liptovské Mary nebo hřebínky ze dřeva i z kosti …

Tkaní na hřebenovém stávku

Stávky ze dřeva, kosti a bronzu vyrábíme podle nálezů z Británie, Rakouska, ale také modernější verze například pro dětské tkaní do muzeí, kroužků a škol.

Tkalcovské stavy pravěku

Tkalcovské stavy vertikální, tubulární i ty na sprang! Rádi vám na zakázku vyrobíme, po čem vaše srdce tkalce prahne ... Kromě stavů samotných dodáváme také příslušenství od člunků, tkalcovských mečíků až po tkalcovská závaží nejrůznějších tvarů a rozměrů.

Dřevěné figurky pravěké rodiny a zvířat

Nabízíme zakázkovou výrobu dřevěných edukativních figurek s tématem doby ledové.Všechny postavičky jsou ručně vyřezávány ze dřeva z olše a javoru, malované netoxickými mlékovými barvami. Po zaschnutí malby je povrch ošetřen lněný olejem s pomerančovou příměsí a na závěr přetřen olejovoskem Osmo. Šířka figurek je 3 cm, výška od 6 do 20 cm dle typu. Sady i jednotlivé postavičky jsou vhodné zejména pro MŠ a LMŠ, ale i pro jednotlivce.

Cena celého setu 4400 Kč včetně poštovného a balného a doplňků (texty, omalovánky). Jednotlivé ceny u fotografií.

Poptávka

Poptávejte e-mailem na jakoblecipracloveka@gmail.com nebo formulářem níže.

O jaké výrobky máte zájem?