Knihy a didaktické pomůcky

Kniha Oblékání pravěku

Populárně naučná kniha "Oblékání pravěku" je psána jazykem vhodným pro laickou veřejnost, ale může být cenným přehledem pro profesionální archeology a muzejníky.

Kniha je členěna do osmi kapitol. Sedm z nich povídá příběhy o oblékání lidí z různých epoch, od dob lovců a sběračů až po raný středověk, tedy historii odívání zhruba třiceti tisíc let. Osmá kapitola ukazuje čtenáři vývoj tvorby a konstrukce bot. Text je doprovázen řadou černobílých ilustrací nálezů souvisejících s oděvem a fotografiemi možných rekonstrukcí. Ty vznikaly průběžně od roku 2009 a byly zachyceny hledáčkem fotoaparátu několika různých tvůrců. I ti se podíleli na vzniku díla – svým jedinečným pohledem na předmět focení. Každý tvůrce vnesl do rekonstrukce oděvu a jeho zachycení svůj náhled a uchopení celého tématu.

Kniha vypráví, jak mohla vypadat oděvní kultura pravěku, jak se vyvíjela, měnila v detailech i celku a také mizela. Rozhodně není dogmatická. Nebylo v moci této publikace rozebírat do všech detailů množství kultur, které se na našem území v průběhu pravěku vyskytovaly, ani to ostatně nebylo jejím cílem. Byli bychom rádi, aby ve vás vyvolávala otázky, měnila úhel vašeho pohledu na minulost, na naše prapředky, dovedla vás k touze po poznávání.

 

Info

Název: Oblékání pravěku

Autoři: Kristýna Urbanová , Jan "Tonda" Půlpán

Počet stran: 196

Formát: 235 x 330 mm

Počet ilustrací: 152

Počet fotografií: 85

ISBN: 978-80-270-0809-4

Rok vydání: 2016

 

Objednávka

Cena: 450,- Kč (plus poštovné a balné pro ČR 100,- Kč; pro zahraničí dle domluvy)

Platba: převodem na účet (údaje k platbě budou zaslány fakturou po potvrzení objednávky, v níž nám, prosím, uveďte vaše jméno a adresu)

 

Objednávat můžete na e-mailu nebo formulářem níže.

jakoblecipracloveka@gmail.com

Knihu zasíláme po uhrazení do sedmi dnů pomocí služeb České pošty, nebo lze využít pobočky Zásilkovny. Ve druhém případě nám, prosím, napište, která pobočka je pro vás ideální:

https://www.zasilkovna.cz/pobocky

Kniha Po nitkách do minulosti

Pro listopad roku 2017 připravujeme vydání nové knihy "Po nitkách do minulosti".

Kniha je strukturovaná cyklicky podle ročních období a provede čtenáře postupy od zpracování přírodních textilních surovin, až po závěrečnou výrobu textilních artefaktů, konkrétně vzorovaných tkanic, které patří k oblíbeným výrobkům návštěvníků kurzů tradičních řemesel i akcí zaměřených na popularizaci historie. Obsahuje řadu poznatků o tradiční formě sběru a pěstování bylin i dřevin, užívaných v textilní výrobě pravěku, shodně tak jako informace o vývoji chovu ovcí, koz a koní, využívaných pro textilnictví.

Čtenář získá ucelený náhled na sezónní rozdělení hospodářských prací a náročnost rukodělné textilní výroby. Kromě poznatků z archeologie, historie, dějin umění a přírodovědných oborů, jsou součástí knihy také manuály na výrobu tradičních textilních výrobků, nářadí a náčiní nutného k textilní výrobě, návody k aktivitám spojeným s barvením přírodními prostředky a tipy a rady na pěstování vhodných rostlin (například barvířské rostliny aj.) a výrobu přírodních barviv, které může vyzkoušet sám nebo v rámci školní i mimoškolní zájmové činnosti.