Výukové programy a přednášky

Pro základní školy, muzejní a volnočasové instituce nabízíme výukové programy zaměřené na každodennost v pravěku a antice. V současné době nabízíme tyto programy:

 

Život posledních lovců

Klíčová slova: doba kamenná – mezolit – pazourek – lov a sběr

RVP: Člověk a společnost. Dějepis – Nejstarší civilizace, kořeny evropské kultury – antické Řecko a Řím; střední Evropa a její styky s antickým Středomořím.

Pomůcky: žáci nepotřebují nic, než zvídavé dotazy

Délka trvání: 90 minut, dvě vyučovací hodiny

Obsah:

Hodinu a půl trvající pásmo přednášky a promítání věnované životu v mezolitu. Desetiminutový film poskytne základ pro následnou diskuzi. Součástí programu je také prohlídka rekvizit použitých při natáčení. V programu se zaměříme na podrobnosti každodeního života v době kamenné. Mezolit je zajímavé období, kdy způsob lidského života vychází z tradic konce doby ledové, ale v podmínkách klimatu mnohem vlhčího a teplejšího. Zemědělská revoluce ještě nedorazila, proto lidé žijí jako lovci a sběrači. Nezanechali po sobě příliš památek, což vedlo k domněnce, že jich v Evropě příliš nebylo. Novější výzkumy však naznačují, že bychom jen těžko našli místo, kde se tito lidé nepohybovali. Připravte si záludné dotazy na podrobnosti z jejich života. Co pro svůj život potřebovali? Jak najdeme důkaz o přítomnosti člověka, který se tu před 9000 lety zastavil rybařit? Jak vypadala krajina, ve které se pohybovali? Čistili si zuby? Kolik měli dětí? Chodili nakupovat? Společně zkusíme hledat odpovědi.

Historie jídla

Přednáška vhodná pro zájemce z řad milovníků jídla. Zajímáte se o gastronomii? Co víte o tom, jaká jídla jedli naši předci v pravěku a starověku? Naše přednáška vás naladí na dávno zapomenuté chuťové variace. Přednášku lze obohatit o ochutnávky jídel.

Pravěký oděv a lidské potřeby

Ukázky pravěké módy s úvahami o tom, k čemu všemu mohl oděv sloužit. Přednáška je vhodná také do škol a pro dětské zájmové skupiny.

Veřejné prezentace

Potřebujete zpestřit svou událost vystoupením „pračlověků“? Zde je naše nabídka:

  • módní přehlídka napříč věky
  • rozdělávání ohně
  • lovecké techniky k vyzkoušení – pravěká střelnice (připravujeme).

Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat!